A koronavírus-járvány miatti hosszas szünet után most újraindult a Rotary Gift of Life programja. Ebben határon túli gyermekek szívműtétéjét finanszírozzák, hogy azoknak a fiataloknak is lehessen esélyük egészséges életre, akik országában ez csak hosszas várólistás időszak után lenne lehetséges, vagy ahol nem oldható meg a veleszületett szívrendellenességek ingyenes orvosi és műtéti ellátása, hiányzik az infrastrukturális háttér és a megfelelő humán erőforrás is.
Katona Márta, a szegedi gyermekklinika professzora elmondta, a kislány szívfejlődési rendellenességét éppen egy olyan szakember vette észre Kézdivásárhelyen, aki a Rotary programjának részeként részt vett egy kardiológiai továbbképzésen.
– Kiderült, hogy két műtétre is szükség lesz, azokat azonban egyszerre nem lehetett végrehajtani. A szívén lévő lyukat tavaly januárban zárták be Szegeden, most pedig egy nyitva maradt ér zárását végeztük el – magyarázta a professzor.
A 8 éves Hanna édesanyja, Szőcs Réka elmondta, lányának korábban nem voltak panaszai, így szerencsések, hogy idejében felfedezték a szívproblémáját.
– Biztos, hogy előbb-utóbb akadályozta volna betegsége a mindennapjait, így azonban teljes életet élhet. Nagyon hálásak vagyunk a rotarystáknak, hogy finanszírozták a két műtétet, és köszönet az orvosoknak, ápolóknak a kedves figyelmességükért – fogalmazott.
Markó László, a Rotary Club Szeged Dóm soros elnöke elmondta, a szeptember elején megrendezett kacsafutam szintén a Gift of Life programot támogatta. A befolyt 1,8 millió forintot ugyanis hasonló műtétek finanszírozására fordítják. Farkas Ákos programkoordinátor úgy tájékoztatott, jelenleg 117 ezer dollár, azaz több mint 30 millió forint áll rendelkezésre a most induló negyedik ütemre, amelyben a szegedi gyermekklinika mellett a fővárosi Gottsegen György Országos Kardiovaszkuláris Intézet is partnerük.
– Jelenleg 15-20 szegedi és 5-10 budapesti műtét van tervben, ám a folyamatosan érkező támogatásoknak köszönhetően ez a szám még emelkedhet – tette hozzá.